Nieustalona lateralizacja a nauka pisania

Jestem początkującym logopedą i nie mam dużego doświadczenia. Moja prośba dotyczy 4-letniego chłopca, z którym od niedawna pracuję. Urodził się on w 36 tygodniu ciąży (była to ciąża zagrożona, od połowy leżąca). Chłopiec zaczął chodzić, gdy miał 18 miesięcy. Do 3 r.ż używał smoczka, głównie w nocy, gdy pił z butelki. Ma wysuniętą do przodu żuchwę, nieprawidłowy zgryz (jest pod opieką ortodonty), połykanie, duży język, ograniczoną jego ruchomość (dwa razy podcinane wędzidełko – ostatni raz w tym roku). Występują nieprawidłowe realizacje wielu głosek. Typ oddychania jest szczytowy, natomiast tor – ustny (wąska przegroda nosowa, leczy się także na astmę – podczas oddychania słychać „charczenie”). Chodzi na zajęcia z SI. Z diagnozy, którą wystawił terapeuta SI wypisałam m.in, że chłopiec ma dysfunkcję układu przedsionkowego, cechy podwrażliwości, nieprawidłową koordynację, nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego, stawów, ścięgien (propriocepcji), myli podobnie brzmiące słowa, ma krótki czas koncentracji uwagi.

Chłopiec jest jest zagrożony dysleksją, więc zaczęliśmy naukę czytania. Ma nieustaloną lateralizację. W związku z tym, że chodzi na zajęcia z SI nie ma tam stymulacji ręki dominującej a obydwu. W tym miejscu mam wątpliwości. Podczas badania dominacji oka, chłopiec miał polecenie, aby zajrzeć do butelki, spojrzeć przez dziurkę i lunetę. Przy żadnej z prób nie dostawił oka, tylko schylił głowę na taką odległość, żeby móc patrzeć obojgiem oczu. Dopiero, gdy powiedziałam, żeby dostawił oko np. do dziurki, wtedy wykonał zadanie. Jednak, czy wówczas badanie jest miarodajne? W związku z tym, że chłopiec za każdym razem dostawiał lewe oko, wydaje mi się, że  i rękę jako dominującą powinnam wybrać lewą (chłopiec jest oburęczny, choć przy jedzeniu, rysowaniu posługuje się prawą ręką). Jeżeli chodzi o ucho- dominująca jest lewa strona. Dominacja nogi też nie jest ustalona.
Jeśli dziecko ma nieustaloną lateralizację, wydaje mi się zasadne ćwiczenie ręki dominującej – tylko której? Chłopiec już ma problemy np. z pisaniem. Litery są w lustrzanym odbiciu. Mówiłam mamie, że są na to ćwiczenia w „odwracaniu” i je też zamierzam robić. Dodam też, że słuch słuch fonemowy  jest prawidłowy, natomiast fonetyczny nie funkcjonuje prawidłowo.

Dziękuję za cenne uwagi i poświęcony czas.

Z poważaniem,
Kinga B.

Porady logopedy:

Szanowna Pani, jeśli chodzi o wybór ręki, nie jest od uzależniony od oka i ucha. Wybieranie lewej ręki jest terapeutycznie ryzykowne, chyba że dziecko wykazuje jej preferencję. Jeśli widzi Pani oburęczność bez preferencji, obie ręce są tak samo sprawne, należy wybrać prawą rękę. I proszę zasugerować rodzicom, aby na zajęciach SI poprosili o takie programowanie terapii do czasu ustalenia dominacji ręki, aby oburęczności nie stymulowano.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.
dr Marta Korendo