Jak stymulować mowę dziecka dwujęzycznego? [PORADY LOGOPEDY]
Moja córka ma 26 miesięcy i bardzo mało mówi. Wymawia poszczególne słowa (żadnych zdań), głownie w języku angielskim, rozumie jednak więcej w języku polskim. W domu posługujemy się dwoma języku – angielskim i polskim (mąż jest Anglikiem). Ja staram się mówić do córki wyłącznie w języku polskim, ale w obecności męża, jego rodziny i naszych znajomych mówię do niej po angielsku. Chodzimy też na rożne dziecięce zajęcia, które również są w języku angielskim. Zdaje sobie sprawę ze kontakt z językiem polskim jest dość ograniczony, ale bardzo zależy mi, aby moje dzieci mówiły w języku polskim. Mam również małego syna i chcę, aby rodzeństwo mówiło ze sobą po polsku. Co powinnam zrobić, aby córka zaczęła więcej mówić? I czy to prawda, ze dwujęzyczność spowalnia mowę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Kasia
Porady logopedy:
Zacznijmy od tego, iż dwujęzyczność nie „spowalnia” mowy. Mogą wystąpić pewne odstępstwa od normy, ale to tylko około 3 miesięcy.
Dobrze by było, gdyby Pani mówiła do dzieci po polsku też w obecności męża. Jeżeli to dla niego dyskomfort, proszę wytłumaczyć mu, że będzie się pani starała (ile się da oczywiście) tłumaczyć, do momentu, kiedy i on zacznie rozumieć Wasze proste przekazy językowe, domowe. Dobrze by było znaleźć grupy zabawowe w języku polskim. Musi Pani teraz bardzo przypilnować język polski, bo potem będzie coraz trudniej.
Proszę stymulować córeczkę językowo i po 3 miesiącach dać znać, czy zaczęła budować zdania – nawet z tych prostych wyrazów, które zna. Jak stymulować: wszystko ma się odbywać w zabawie. Jak najwięcej opowiadać, oglądać z dzieckiem obrazki, książeczki i zadawać wiele pytań : CO TO? KTO TO? CO ROBI? A TU? – jeżeli dziecko ma problem z odpowiedzią, początkowo mu dużo pomagać, żeby się nie zniechęcało – podpowiadać słowa, zdania, ale (!) zawsze pozostawiać czas na odpowiedź, czekać, czy samo nie odpowie. Proszę wprowadzić zabawy lalą i misiem (mieszać): LALA PIJE, LALA JE , MIŚ STOI, LALA ŚPI, LALA LEŻY, MIŚ ŚPI, LALA STOI – pani mówi, dziecko pokazuje. Potem zamiana ról: dziecko ma mówić, a Pani pokazywać na lali lub misiu.
Bardzo dobry sposób na stymulowanie wypowiedzi – dzienniczek wydarzeń. Proszę szukać różnych postów na moim blogu (www.dwujezycznosc.blogspot.com), jest tam dużo porad, które Pani wykorzysta.
Życzę spokoju i wytrwałości.
dr Elżbieta Ławczys
Masz pytanie? Zapytaj logopedę! »